Okolie Žiliny je obkolesené mnohými stredovekými hradmi, či skôr ich ruinami. O tie sa starajú rôzni dobrovoľníci, aby boli zachované pre ďalšie generácie. Priamo v Žiline, na sútoku riek Váh a Kysuca sa nachádza prekrásny zelený park so vzácnymi a stáročnými stromami. Jeho dominantou je Budatínsky hrad, ktorý začali stavať už v 13. storočí. Úlohou pôvodného (vodného) hradu bolo strážiť brod obchodnej cesty z Uhorka do Sliezska a vyberať clo.

Hrad už z diaľky spoznáte podľa jeho typickej valcovitej veže, ktorá kedysi slúžila ako pozorovateľňa a obydlie pre colníkov. V súčasnosti v nej môžete obdivovať predmety, ktoré súvisia s dejinami hradu ale aj obrazy, staré mapy či expozíciu hodín.

Budatínsky hrad aj park spravuje Považské múzeum v Žiline, ktoré sa môže pochváliť najväčšou zbierkou drotárskych diel na Slovensku.

Legenda hovorí, že niekdajší majiteľ Budatína Ján Suňog až tak bránil láske svojej krásnej dcéry Kataríny s tekovským županom Františkom Forgáčom, že ju dal zamurovať do výklenku veže. Príbeh lásky sa skončil tragicky. Hoci Katarína bola oslobodená svojím milovaným, aj tak sa stala ženou jeho protivníka Jakušica. Ten Forgáča pri boji zabil. Ale možno láska Kataríny a jej milého priniesie šťastie iným dievčinám, ktoré keď sa údajne dotknú erbu na veži, skoro sa vydajú za toho pravého.

Možno neviete, že sa na Budatínskom hrade natáčala československá rozprávka Keď draka bolí hlava, v ktorej účinkoval legendárny Karel Gott.

Tajomstvo hradu je schované medzi hrubými hradnými múrmi, odkiaľ sa vraj v noci za splnu mesiaca občas rozliehajú smutné stony alebo usedavý plač. Možno sa takto pripomína duch zamurovanej a nešťastnej Kataríny.

Okolie hradu je stvorené na výlety na ďalšie hrady. Neďaleké Strečno, Lietavský hrad. Smerom na juh treba navštíviť ruiny Hričovského hradu alebo prekrásne Súľovské skaly s pozostatkami Súľovského hradu.