Priamo v meste Fiľakovo na juhu Slovenska stojí rozložitá zrúcanina Fiľakovského hradu z 13. storočia a tvorí tak jeho dominantu. Je to jeden z najstarších hradov na Slovensku a bol vzorom pre budovanie ostatných kamenných radov v celom Uhorsku. Za celé stáročia ho vlastnili rôzni majitelia. Kvôli tureckej hrozbe hrad aj mesto opevnili novými múrmi. Nepomohlo, Turci ho dobyli a na takmer 40 rokov si tu zriadili takpovediac svoju centrálu (sandžak). Napokon sa podarilo Turkov vyhnať, ale v nasledujúcich desaťročiach o hrad neustále bojovali rôzne skupiny. Na konci 17. storočia mali v dobytí hradu opäť prsty Turci. Vtedy hrad vyhorel, spolu s ním aj župný archív a mesto.

Hoci mesto znova stojí, z hradu sú len ruiny. Opravená je zatiaľ jedna veža, v ktorej sú stále expozície Hradného múzea vo Fiľakove, ktoré je jeho správcom.

Podľa povesti má hrad svoj názov vďaka psovi. Filko, ktorý pásaval panské stádo oviec, raz odmietol zabiť starého psa Zahraja, ako mu to kázal bača. Radšej ho pustil na slobodu. Zahraj sa raz ale vrátil k Filkovi a z vďačnosti ho zaviedol do skalnej pukliny, kde bol skrytý poklad. Za tento poklad si Filko na kopci postavil hrad a pomenoval ho po sebe.

Možno ste nevedeli, ale Turci pravdepodobne prvýkrát dobyli Fiľakovský hrad takpovediac cez WC. Traduje sa, že cez odpadovú šachtu, ktorá zároveň slúžila ako odtok, z hradu unikol turecký väzeň a naspäť tadiaľ previedol tureckú posádku.

Okolie hradu ponúka turistom viacero možností na historické potulky. Okrem múzea priamo na hrade, nájdete jedno aj v meste. A možno v neďalekých Fiľakovských skalách tiež objavíte poklad ako kedysi pastier Filko.