Nad najmenším mestom na Slovensku sa v nadmorskej výške 360 m vypína rovnomenná zrúcanina hradu z 13. storočia. V čase svojej najväčšej slávy bol veľmi dôležitou súčasťou protitureckej obrannej línie. Jeho ďalší osud je znova spätý s vojnami a bojmi. Osudným sa mu stalo obdobie protihabsburského povstania, keď ho ako sídlo povstalcov dali vypáliť. Túto časť hradu sa už nikdy nepodarilo obnoviť a časom ju pretvárali na záhradu.
Rod Balašovcov sa o hrad príkladne staral dovedna takmer 600 rokov. V roku 1730 tu dokonca postavili barokový kaštieľ, v ktorom v súčasnosti sídli Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Je to jediné múzeum svojho druhu na Slovenku a konajú sa tu rôzne akcie. O hrad sa dnes stará Slovenské národné múzeum.
Podľa povesti sa Turkom hrad podarilo dobyť vďaka zrade. Modrý Kameň obliehali celé tri dni a nedarilo sa im preraziť hradné múry. Preto chytali miestnych ľudí a chceli ich podplatiť mešcom zlata. Jeden na to teda pristúpil a zapredal obrancov hradu. Turkom ukázal miesto kam majú postaviť delá a dobyť hrad. Odvtedy sa tento vŕšok nazýva Júdov vrch – teda podľa judášovského zradcu hradu.
Možno neviete, ale z tohto rodu pochádza viacero významných bojovníkov proti Turkom. Valentín Balaša sa dokonca zúčastnil na opätovnom dobytí hradu Modrý Kameň. Okrem toho bol však aj vynikajúcim básnikom a dnes jeho básne radíme medzi vrcholy európskej renesančnej lyriky.
Okolie hradu ponúka množstvo krásnych turistických atrakcií. Určite by ste mali navštíviť susediacu Modrokamenskú lesostep s Kalváriou. Alebo nájdite Júdov vrch a pozrite sa na hrad ako Turci pred stáročiami.