Medzi Žilinou a Vrútkami, na najznámejšom cestnom úseku na Slovensku, sa nachádza hrad Strečno, ktorý sa vypína až do výšky 100 m nad hladinu rieky Váh. Hrad má výnimočnú strategickú polohu a už v stredoveku  strážil brod cez Váh aj cesty do Turca. Zároveň sa tu vyberalo mýto. Hrad sa postupne rozrastal, pribúdali opevnenia, silné múry, veže a paláce, ktoré z neho urobili najlepšie opevnený hrad na strednom Považí.

Za necelé štyri storočia sa tu vystriedalo viacero majiteľov a rodov. V 17. storočí bol jeho posledným majiteľom  František Vešeléni. Jeho pôvabná manželka, Žofia Bosniaková, o dobrote ktorej existujú mnohé legendy, patrí k najznámejším hradným paniam. Jej figurínu môžete uvidieť v krypte hradnej kaplnky.

O hrad Strečno sa stará Považské múzeum v Žiline, ktoré tu niekoľkokrát do roka organizuje zaujímavé podujatia.

Legenda hovorí, že svätica Žofia bola veľmi vnímavá a chápavá k potrebám prostých ľudí. Založila hospic pre chorých, starala sa o chudobných i siroty. Vraj rozdávala chudobným chleby, ktoré sa podľa nej dodnes nazývajú bosniaky.

Možno neviete, ale na hrade Strečno sa neustále niečo pristavovalo a murovalo. Počas svojej 400 ročnej existencie bol hrad takmer nepretržite jedným veľkým staveniskom. Jeho najväčšia rozloha bola v 17. storočí.

Možno neviete, že v roku 1996 sa tu natáčali scény známeho fantazijného historického príbehu z 10. storočia – Dračie srdce.

Tajomstvo hradu ukrýva studňa na hlavnom nádvorí, vysekaná do hĺbky desiatky metrov do skalného podložia. Vraj popod ňu vedú tajné chodby až na Starý hrad, ktorý sa nachádza na opačnom brehu Váhu.

Okolie hradu ponúka množstvo výletov do Malej Fatry. Ale už pri výstupe na hrad nezabudnite vstúpiť do stredovekej dediny Paseky, či vychutnať si výhľady z neďalekej rozhľadne na vrchu Špičák.