Oravci sú právom pyšní na svoj jediný impozantný hrad v regióne, ktorý patrí k najnavštevovanejším pamiatkam na Slovensku. Oravský hrad storočia vyčnieva na strmom brale vo výške 112 m nad riekou Orava a ľahko si ho všimne každý cestujúci z vlaku alebo auta, ktorý prechádza krajinou.

Hrad pozostáva z mnohých budov, ktoré boli postavené v rôznych časových obdobiach. Najstaršia z nich je budova horného hradu z 13. storočia. Postupne sa hrad rozrastal až do súčasného hradného areálu, ktorý má až 154 miestností! V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva. Patrila mu takmer celá Orava.

Oravský hrad je jedným zo najzachovalejších slovenských hradov a spravuje ho Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Návštevníci hrad opakovane navštevujú nielen kvôli očarujúcim palácom, vežičkám a komnatám ale aj pre populárne rozprávkové a strašidelné podujatia na hrade.

Legenda hovorí, že majiteľ hradu František Turzo dal na nádvorí stredného hradu vykopať hlbokú studňu. Cez jej únikové chodby sa podarilo utiecť do cudzích krajín jeho dcére Žofii, ktorá sa zamilovala do studniara.

Možno neviete, že na hrade bolo v roku 1868 založené správcom hradu Františkom Zichym jedno z prvých múzeí na Slovensku.

Možno neviete, že hrad svoje magické priestory často poskytuje filmárom. Natáčal sa tu napríklad slávny Upír z Nosferatu podľa ešte slávnejšej knihy Drakula. Kúzla a čary zas predvádzali hlavní hrdinovia z rozprávok Sokoliar Tomáš alebo Láska na Vlásku. Svoje šťastie si tu našla aj princezná Anna z rozprávky kráľ Drozdia brada.

Tajomstvo hradu je ukryté v obraze Alžbety Czoborovej. Bola to druhá manželka palatína Juraja Turzu, ktorá počas jeho neprítomnosti dohliadala na poriadok na hrade. Vraj bola veľmi prísna na svojich poddaných. Aj teraz jej duch v podobe Čiernej pani schádza z obrazu a prechádza sa po komnatách. Vraj dáva pozor, či je všetko na svojom mieste.

Okolie hradu: Určite treba navštíviť ďalšie expozície Oravského múzea. Či už je to Čaplovičova knižnica, Literárna expozícia P.O. Hviezdoslava a Florinov dom v Dolnom Kubíne. Smerom na sever od hradu, v najchladnejšej slovenskej obci sa nachádza Oravská lesná železnica. Je jednou z mála zachovaných  úzkorozchodných úvraťových železníc na svete.