Hrad alebo zámok? Keď pred viac ako 10 rokmi Považské múzeum v Žiline zmenilo orientačné tabule Budatínsky zámok za Budatínsky hrad, mnoho návštevníkov tejto pamiatky sa pýtalo: „Tak je to teda hrad alebo zámok“?

V Bytči sa zas nachádza krásna renesančná pamiatka Bytčiansky kaštieľ. Miestni Vás však vždy budú navigovať k Bytčianskemu zámku.

Nuž ako to s tými našimi hradmi, zámkami či kaštieľmi naozaj je?

Hrady sú staršieho dáta ako zámky. Objekty plnili v minulosti najmä obrannú funkciu. Mnoho krát sa stavali na strategicky vyvýšenej lokalite, na kopci. Alebo boli obohnané riekou alebo jazerom. Aby neželaní návštevníci mali  k nim sťažený prístup. S koncom stredoveku, keď hrady postupne strácali svoju obrannú funkciu, menila sa ich funkcia na obytnú pre miestnu šľachtu. A u už môžeme hovoriť o zámku. Vyznačovali sa väčším luxusom ako hrady. Prešli rozsiahlymi prestavbami. Mnohé slovenské zámky sú vlastne prestavané hrady.

A kaštieľ? Z Talianska, počas renesancie k nám prenikol ďalší vzor, ktorý sa volal castel. Kaštiele boli taktiež luxusné stavby, spravidla boli štvorkrídle a stavali sa aj v nížinách. Tak je to napríklad v prípade Bytčianskeho kaštieľa. Na jeho mieste stál v 13. storočí menší vodný hrad. Hrad získal za 17 000 zlatý František Turzo. Pravdepodobne nevyhovoval jeho potrebám a tak na jeho mieste dal v rokoch 1571 – 1574 nový renesančný kaštieľ. Jeho stavbou poveril talianskeho majstra Jána Kiliána z Milána. Kaštieľ je teda zámok s prvkami renesancie.

Budatínsky hrad bol postavený kedysi ako vodný hrad. V súčasnosti má zámkovú podobu. Ale jeho názov v registri Národných kultúrnych pamiatok ostal hrad.

Bytčiansky kaštieľ: foto Viktor Rek