Na brehu rieky Slatina stojí Zvolenský hrad. Je jedným z mála gotických hradov, ktorý bol určených predovšetkým na komfortné bývanie jeho majiteľov s minimálnym strategickým či obranným významom. Na rozdiel od väčšiny našich obranných či strážnych hradov, Zvolenský hrad pripomína skôr štvorkrídlový taliansky mestský palác s ústredným nádvorím a hranolovými vežami.

Postavený bol v 14. storočí a slúžil ako lovecké sídlo pre uhorského kráľa Ľudovíta Veľkého, ktorý rád lovil v okolitých lesoch.

Hrad sa nachádza v centre Zvolena a je z neho krásny výhľad na okolie, ba aj na Pustý hrad, ktorý patrí medzi najstaršie hrady na Slovensku. V súčasnosti jeho priestory využíva Slovenská národná galéria, ktorá tu vystavuje vzácne diela európskeho maliarstva od 14. do 19. storočia.

Podľa legendy počas poľovačky kráľa Ľudovíta Veľkého napadol medveď. Keď ho kráľ netrafil, medveď ho zvalil na zem a zaútočil. Na pomoc mu prišiel koniar, ktorý medveďa zahlušil mečom. Možno aj táto príhoda spôsobila, že kráľ Ľudovít nechal vo Zvolene postaviť poľovnícky hrad, odkiaľ so svojou družinou vyrážal na poľovačky do okolia bohaté na zver. Hrad bol dejiskom zásnub Ľudovítových dcér ale aj dejiskom dôležitých politických štátnických rokovaní.

Možno neviete, že Zvolenský hrad sa v prvej polovici 17. storočia stal na istú dobu miestom uloženia uhorskej kráľovskej koruny a korunovačných klenotov. Neskôr boli natrvalo prevezené do Košíc.

Možno neviete, že na zámku sa natáčali scény koprodukčného filmu Nedodržaný sľub ale aj  rozprávka Johankino tajomstvo.

Okolie hradu: v parku pod hradom sa nachádza replika pancierového vlaku Hurban, ktorý bol nasadený v bojoch SNP. Zaujímavosťou v okolí je už spomínaný Pustý hrad alebo starý Zvolenský hrad. Svojou rozlohou sa blíži k veľkosti Spišského hradu. Nachádza sa na čiastočne zalesnenom vrchu pohoria Javorie.